روغن‌موتور خودرو را باید چه زمانی تعویض کرد؟

روغن‌موتور خودرو را باید چه زمانی تعویض کرد؟

چه زمانی باید روغن‌موتور تعویض شود؟

می‌دانیم خودرو از قطعات متحرک تشکیل‌شده است. برای اینکه این قطعات به‌درستی کار خود را انجام دهند باید یک روان کننده بینشان اضافه شود. بدون این روان کننده سیستم تنها قادر است چند دقیقه فعالیت داشته باشد. حال فهمیدیم که روغن‌موتور برای اتومبیل لازم و ضروری است. توجه به این ماده‌ی ارزان‌قیمت برای خودرو بسیار اهمیت دارد. حال موضوع این است چه زمانی باید روغن‌موتور را عوض کنیم و بازه زمانی استفاده از یک روغن‌موتور باید چقدر باشد؟ برای پرسش با این سؤال باید ابتدا با وظایف و نکاتی آشنا شویم.

عوامل مؤثر در مدت کارکرد روغن

  • شرایطی که سیستم کار می‌کند.
  • کیفیت احتراق در موتور.
  • کیفیت روغن‌موتور و فیلتر.
  • زمانی که روغن در کارتر مانده است.

درصورتی‌که روغن‌موتور خاصیتش از بین برود چه می‌شود؟

عمر روغن‌موتور تقریباً برابر است با عمر موتور است; یعنی روغنی که خاصیتش را از دست داد موتور نیز دچار مشکل می‌شود. چراکه روغن‌موتور برای روان کاری به‌کار می‌رود و اگر آن فاسد شود قطعات روی‌هم فرسایش ایجاد می‌کنند. فرسایش قطعات بر روی یکدیگر سبب خرابی سیستم و مشکل  می‌شود.

چه زمانی روغن باید عوض شود؟

معمولاً عمر مفید محصول روی بسته‌بندی آن درج می‌شود. و عده‌ای گمان می‌کنند تا همان رمانی که گفته‌شده می‌توان از آن استفاده کرد. اما در این قسمت باید بگویم این‌گونه نیست چراکه چیزی که درج‌شده بیانگر عمر مفید در شرایط ایده آل است. به‌عنوان نمونه آلودگی هوا و آب‌وهوای گرم و سرد بر میزان عمر روغن تأثیر گذارند. به‌طور متوسط یک روغن باید بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ کیلومتری چیزی معادل ۴ و ۵ ماه یک‌بار باید تعویض شود. اما توصیه‌ی ما این است هرگاه در سیستم صداهایی شنیدید احتمالاً اتومبیل به روغن جدید نیازمند است و در این شرایط خودرو خود را به تعمیرگاه ببرید. دومین آلا رم نیاز اتومبیل به روغن‌موتور، چراغ زیر است که در مطالب پیشین نیز به آن اشاره‌شده بود.

تعویض روغن موتور

برای تعویض روغن موتور در محل کلیک کنید!

وظایف روغن‌موتور

۱. کم کردن اصطکاک بین قطعات خودرو

۲. کم کردن سایش بین قطعاً خودرو

۳. قطعات خودرو را تمیز می‌کند.

۴. باوجود آن عملکرد سیستم بهتر خواهد شد.

روش یافتن روغن مرغوب و کارآمد

اتومبیل همه‌ی ما دارای یک میله به اسم گیج است. برای اینکه بفهمیم روغن به اندازه‌ی کافی است و مطلوب است باید گیج را از جای خود دربیاوریم. اولین بار که گیج را خارج کردید آن را با دستمال تمیز کنید و دوباره گیج را داخل محفظه کنید سپس خارج کنید. علت این کار این است که وقتی موتور در حال فعالیت است ممکن است روغن به قسمت‌هایی از گیج خورده باشد و باعث خطای شما در آزمایش موردنظر شود. با دومی که گیج را خواستید خارج کنید توجه داشته باشید سطح روغن از سطح متوسط بالاتر باشد.

سپس با استفاده از نوک انگشتتان روغن رابین انگشتانتان باز و بسته کنید. روغن نباید رقیق باشد و همچنین نباید خیلی سفت باشد. اگر روغنتان کمی چسبنده بود یعنی روغن مطلوبی است.

برای خرید روغن موتور پیشنهادی کلیک کنید!

محصولات پیشنهادی

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها